ארד מול פליז מול נחושת

ברונזה, פליז ונחושת הן מתכות לא ברזליות בעלות גוון אדום קל; יצרנים בדרך כלל מתייגים אותם "מתכות אדומות". למרות שמתכות אלו יש הרכב ומראה אלמנטים זהים, יש להן תכונות ייחודיות באופן מפתיע, כולל עמידות בפני קורוזיה, מוליכות חשמלית/תרמית גבוהה וגמישות.

מאפיינים אלו מבדילים אותם, מה שהופך אותם מתאימים למספר מטרות בתעשיות שונות כמו אדריכלות, אלקטרוניקה, ימית, בנייה וכו'. לכן, חיוני להבין את ההשוואה של מתכות אלו כדי לקבוע את המתכות הנכונות עבור הפרויקטים שלך.

מאמר זה דן בהבדלים בין פליז, ברונזה ונחושת, בוחן את הסגסוגות הזמינות שלהם, יישומים, תכונות החומר ועצות מועילות לבחירת החומר המתאים לפרויקט שלך.

סקירה כללית של ברונזה


ברונזה היא סגסוגת פופולרית על בסיס נחושת ודיל, אך כוללת אלמנטים נוספים כגון אלומיניום, אבץ, סיליקון, מנגן וזרחן. ככזה, התוצאות משתנות לרוב בהתאם למרכיבים המועדפים והאחוז שלהם.

תכולת הנחושת בברונזה הופכת אותה לסגסוגת בעלת ערך רב יותר מפליז. ניתן לייחס לתקופת הברונזה עד 3500 לפני הספירה. הוא מציג חיכוך מתכת למתכת נמוך ומציע גמישות מעולה. ברונזה עמיד בפני קורוזיה ובעל נקודת התכה גבוהה, מה שהופך אותה לישימה מאוד.

סקירה כללית של ברונזה

ציונים של ברונזה

ישנן סגסוגות שונות של ברונזה המתאימות ליישומים שונים בהתאם להרכבן. להלן סגסוגות הברונזה הנפוצות ביותר:

 • סגסוגת 932: סגסוגת הברונזה 392 היא ברונזה בעלת עופרת גבוהה, מושלמת לייצור תותבים, מנקים ורכיבים אחרים שאינם בלחץ.
 • סגסוגת 954: סגסוגת ברונזה אלומיניום זו מתאימה לכל סביבת עבודה. היצרנים משתמשים בסגסוגות ברונזה מאלומיניום ביישומים, כולל ציוד תעשייתי והרכבה.

יישומים

ליריעות מתכת ברונזה מגוון רחב של יישומים תעשייתיים בשל התכונות הייחודיות שלהן. היישומים האופייניים שלו כוללים:

 • ציוד פטרוכימי
 • פסל ברונזה יצוק
 • מיסבי טייס תיבת הילוכים לרכב
 • מיסבים שקועים
 • אביזרי סירות ואוניות
 • מחברים חשמליים

סקירה כללית של פליז


פליז היא סגסוגת מתכת פופולרית המורכבת בעיקר מנחושת ואבץ, שראשיתה בשנת 500 לפני הספירה. חומר זה על בסיס נחושת הוא האפשרות הזולה ביותר בהשוואה לחלופות אחרות ומכיל את כמות האבץ הגבוהה ביותר. לחומר פליז נקודת התכה נמוכה, המאפשרת יכולת צורה מעולה. כמות הנחושת לעומת האבץ קובעת את החוזק והמראה של חומר הפליז. תכולת נחושת גבוהה יותר מעניקה לו מראה זהב עמום, בעוד שתכולת אבץ גבוהה יותר מעניקה לו מראה זהב עז.

ציונים של פליז

פליז זמין בדרגות שונות בשל הרכב האלמנטים שלו. להלן כמה מסגסוגות פליז המשמשות בעיבוד אב טיפוס CNC וייצור חלקים:

 • סגסוגת 260 (מחסנית פליז): יש לה מאפייני עבודה קרים יוצאי דופן והיא משמשת בדרך כלל בייצור חלקים המשמשים מחברים, מכוניות, חומרה, תחמושת וכו'.
 • סגסוגת 272 (פליז צהוב): לסגסוגת 272 יש אחוז אבץ גבוה יותר של כ-33%, מה שמשפר את תכונת הריתוך שלה מה שהופך אותה לאידיאלית עבור יישומים תעשייתיים.
 • סגסוגת 330: זוהי סגסוגת ניתנת לעיבוד רב עם אלמנט עופרת נמוך. כמו כן, הוא מתאים היטב לעבודה קרה מכיוון שיש לו אחוז נמוך של תכולת עופרת. סגסוגת הפליז 330 נמצאת בשימוש נרחב ביישומי צנרת.
 • סגסוגת 360 (פליז חיתוך חופשי): הסגסוגת 360 היא הסגסוגת הנפוצה ביותר של פליז. הוא מציג תכונות גמישות ויכולת עיבוד יוצאות דופן, מה שהופך אותו לאידיאלי עבור יישומי הלחמה והלחמה. יצרנים משתמשים בדרך כלל בסגסוגת 360 לייצור אביזרים, מחברים, שסתומים וכו'.
 • סגסוגת 385 (פליז אדריכלי): השלמות המבנית הגבוהה שלו הופכת אותו למושלם עבור חלקים המשמשים במערכות אדריכליות ובבנייה.
 • סגסוגת 464 (פליז ימי): סגסוגת פליז עמידה בפני קורוזיה משמשת בדרך כלל בסביבות ימיות. יש לו עמידות בפני קורוזיה גבוהה ויכול לעמוד בשינויי טמפרטורה. זה גם תומך בתהליכים שונים כמו ריתוך, הלחמה, כיפוף וכו', מה שהופך אותו למתאים ליישומים שונים.

יישום נפוץ של פליז

פליז היא סגסוגת מתכת פופולרית עם יתרונות אסתטיים ודקורטיביים המתאימה לפרויקטים של עיבוד שבבי בהתאמה אישית. חוץ מזה, יכולת העיבוד והעיבוד המצוינים שלו הופכים אותו לחומר אידיאלי עבור יישומים שונים כגון:

 • כלי נגינה
 • תכשיט
 • אביזרי אינסטלציה
 • מסופי אלקטרוניקה וחשמל
 • חיפוי דלת

סקירה כללית של נחושת


נחושת מתוארכת לסביבות 3000 לפני הספירה כאשר היא הייתה בשימוש לראשונה. זהו יסוד מתכתי המופיע באופן טבעי הנפוץ בכדור הארץ. מתכת לא ברזלית זו מסומנת כ- Cu בטבלה המחזורית.

נחושת במצבה הטהור היא בעלת ערך רב יותר וניתנת למחזור מבלי לפגוע באיכותה. המוליכות החשמלית הגבוהה שלו, המוליכות התרמית, יכולת העיבוד, המיקרוביאליות ותכונות העמידות הטובות בפני קורוזיה הופכות אותו ליישום בתעשיות ייצור שונות.

דרגות של נחושת

ישנן דרגות שונות של נחושת התואמות בדרך כלל לעיבוד חלקים ואבות טיפוס שונים. להלן כמה מהסגסוגות הנפוצות של נחושת:

 • סגסוגת 101: סגסוגת נחושת זו חסרת חמצן, מה שהופך אותה למתכת אידיאלית עבור פרויקטים הדורשים מוליכות וגמישות יוצאי דופן.
 • סגסוגת 110 (נחושת אלקטרוליטית): יש לה את רמת המוליכות החשמלית והתרמית הגבוהה ביותר. הוא גם מפגין יכולת צורה וגמישות מצוינים.
 • סגסוגת 122: היא די דומה לסגסוגת נחושת 110. המאפיינים המכניים שלה כוללים יכולת עיבוד מעולה, ריתוך וגמישות.
 • סגסוגת 145 (טלוריום נחושת): היא מכילה כ-0.7% תכולת טלוריום. הוא מציג יכולת עיבוד מעולה, מוליכות תרמית וחשמלית גבוהה,

יישומים

התכונות המכניות המדהימות של הנחושת הופכות אותו לחומר מתאים למספר יישומים בתעשיות שונות. הנה כמה מהם:

 • גופי חום ומחלפי חום
 • רכיבים אדריכליים
 • מנועים חשמליים
 • רכיבי טלקומוניקציה
 • רכיבים נגד דלק ביולוגי בצוללות

פליז נגד ברונזה נגד נחושת: השוואת חומרים


תכונהפליזבְּרוֹנזָהנְחוֹשֶׁת
הרכב אלמנטנחושת (55-95%) + אבץנחושת (80-90%) + פח + מתכות אחרותנחושת טהורה (99%+)
מראה חיצוניצבע צהוב בהיר, ברק מתכתיצבע חום אדמדם, ברק מתכתיצבע כתום-אדום, ברק מתכתי
עמידות בפני קורוזיהבינייםטוב מאודטוב מאוד
חוזק תשואה95 עד 124 MPa125-800 MPa33.3MPa
חוזק מתיחה338 עד 469 MPa350 עד 635 MPa210 MPa
מוליכות תרמית109-121 W/mK24-108 W/mK210-400 W/mK
מוליכות חשמליתגבוה (אבל פחות מנחושת)בינוני (פחות מפליז ונחושת)גבוה מאוד
קַשִׁיוּת65-95 BHN60-290 BHN60-95 BHN
יכולת עיבודטוב עד מצויןהוגן עד טוביריד
רְתִיכוּתטוֹבענימְעוּלֶה
נקודת המסה900-940 מעלות צלזיוס1085-1130 מעלות צלזיוס1085 מעלות צלזיוס

למרות שמתכות אלו דומות בדרכים שמקלות לבלבל אותן, הן שונות בהיבטים ספציפיים. סעיף זה דן בהבדלים העיקריים בין פליז, ברונזה ונחושת:

הרכב אלמנט

נחושת שונה מפליז וברונזה מכיוון שהיא המתכת הטבעית היחידה מבין השלושה. זוהי מתכת טבעית (לא ברזלית) הניתנת לשימוש ישיר עבור מספר תהליכי עיבוד תואמים. בינתיים, פליז וברונזה הן סגסוגות אופייניות המיוצרות על ידי שילוב אלמנטים.

פליז היא סגסוגת המורכבת בעיקר מנחושת ואבץ. הרכב האלמנטים שלו עשוי לכלול אלומיניום, סיליקון, ברזל ומנגן. לשם השוואה, נחושת ופח הם תכולת הברונזה העיקרית. יתר על כן, ברונזה יכולה להכיל גם אלמנטים כמו אבץ, זרחן, ניקל ואלומיניום.

מאפיינים פיזיים/מראה

צבע הפליז שונה בתכלית מזה של אחרים מכיוון שיש לו מראה צהבהב-זהב או דמוי זהב. מצד שני, לברונזה ולנחושת צבע חום-אדמדם דומה. עם זאת, לנחושת יש צבע ורדרד-כתום ייחודי בהשוואה לגוון הזהב העמום של ברונזה.

עמידות בפני קורוזיה

תכונת עמידות בפני קורוזיה היא הבדל נוסף בין פליז לעומת ברונזה מול נחושת. ברונזה מפתחת שכבת הגנה (פטינה מנומרת) המציעה עמידות מצוינת בפני קורוזיה, במיוחד קורוזיה של מי ים. ברונזה יכולה לעמוד בפני קורוזיה בסביבות מים מלוחים טוב יותר מהשניים האחרים; לפיכך, זהו חומר מושלם ליישומים ימיים בשל רמה גבוהה יותר של עמידות בפני קורוזיה של מי מלח.

לשם השוואה, הנחושת יוצרת ציפויים מגנים המאפשרים לה להפגין עמידות מרשימה בפני קורוזיה. לסיכום, ברונזה מספקת את הרמה הגבוהה ביותר של עמידות בפני קורוזיה, ואחריה נחושת, בעוד שהפליז מגיע למקום האחרון בסידור.

חוזק (חוזק תפוקה ומתיחה)

ברונזה היא הבחירה המושלמת כאשר הפרויקט שלך דורש חוזק מתכת מעולה. ברונזה מציגה חוזק תפוקה מעולה בהשוואה לנחושת ופליז, עם טווח של 125-800 MPa. חוזק התפוקה של פליז נע בין 95 ל-124 MPa, בעוד שלנחושת יש את חוזק התפוקה הנמוך ביותר של 33.3 MPa.

במונחים של חוזק מתיחה, לסגסוגות של ברונזה יש חוזק מתיחה שנעים בין 350 ל-635 MPa, מה שמאפשר לה לעמוד בפני עייפות מתכת. לאחר מכן, פליז הוא הבא בתור עם חוזק מתיחה אולטימטיבי בין 338 ל-469 MPa, בעוד שנחושת מציעה חוזק מתיחה של 210 MPa.

מוליכות תרמית וחשמלית

ההבדל במוליכות התרמית והחשמלית של המתכות הללו עוזר לך להחליט מה הטוב ביותר עבור היישום שלך. במונחים של מוליכות תרמית, לפליז יש את המוליכות התרמית הנמוכה ביותר של 64 BTU/hr-ft²-ºf, ואחריה נחושת עם 223 BTU/hr-ft²-ºf. מצד שני, ברונזה מציגה את המוליכות התרמית הגבוהה ביותר בין 229 ל-1440 BTU/hr-ft²-ºf.

נחושת מציגה 100 אחוז מוליכות חשמלית; לפיכך, יצרנים מחשבים את המוליכות של מתכות אחרות ביחס לנחושת. פליז תורם ב-28 אחוזים כמו נחושת, בעוד שבברונזה יש כ-15 אחוזים. עם זאת, הדירוגים הנמוכים של ברונזה יכולים לנבוע מהרכב האלמנטים המתגזרים שלו.

מִשׁקָל

המשקל של פליז לעומת ברונזה לעומת נחושת הוא הבדל משמעותי נוסף. המשקולות של פליז וברונזה קרובות מאוד, בהתחשב בצפיפות שלהן. עם זאת, פליז עדיף אם הפרויקט שלך דורש מתכת קלת משקל, ואתה חייב לבחור בין ברונזה לעומת פליז.

לפליז יש צפיפות של 8720 ק"ג/מ"ק, מה שהופך אותו לקלה ביותר מבין שלוש המתכות. לעומת זאת, צפיפות הברונזה היא כ-7,400 עד 8900 ק"ג/מ"ק, בעוד שלנחושת יש 8930 ק"ג/מ"ק, מה שהופך אותה לכבדה ביותר מבין שלוש המתכות.

קַשִׁיוּת

בעקבות הערכים בסולם קשיות בריגנל, הציון לברונזה נע בין 40 ל-420, בעוד שהציון לפליז הוא בין 55 ל-73. מצד שני, לנחושת יש ציון של 35, שהיא המתכת עם הקשיות הכי פחות מבין השלושה. עם זאת, ברונזה רגיש לשבר מכיוון שהוא שביר יותר.

יכולת עיבוד

מבחינת יכולת עיבוד, נחושת מציגה יכולת עיבוד מעולה מברונזה ופליז. חוץ מזה, עיבוד נחושת גמיש יותר מברונזה וגם מפליז. זה מקל על תהליכי ייצור טיפוסיים לעבוד איתם.

ברונזה פחות מתאימה לתהליכי עיבוד שבבי בגלל קשיחותה. היצרנים נתקלים בכמה אתגרים בעיבוד פליז מכיוון שהוא הפחות ניתן לעיבוד מכולם. זה לא גמיש ולא ניתן לכיפוף.

רְתִיכוּת

נחושת, ברונזה ופליז הן מתכות ניתנות לריתוך – עם זאת, נחושת נטולת חמצון ונטולת חמצן מציגה יכולת ריתוך מעולה. שיטות TIG ו-MIG הן השיטות הסטנדרטיות לריתוך סגסוגות נחושת.

שיטות הלחמה TIG, MIG וכסף תואמות גם סגסוגות של פליז. יותר מכך, מתכות עם תכולת אבץ נמוכה יותר ניתנות לריתוך יותר מסגסוגות המכילות עופרת. למרות שדרגות ברונזה ללא עופרת מציגות יכולת ריתוך הוגנת, הן נסדקות בקלות תחת לחץ. לכן, SWAM עשויה להיות טכניקת הריתוך המושלמת במצב כזה.

שיקולים מועילים בבחירת החומר המתאים לפרויקטי העיבוד שברשותכם


בחירת המתכת המתאימה לפרויקט העיבוד שלך היא קריטית להשגת חלקים מעובדים באיכות גבוהה. להלן שיקולים מועילים לבחירה בין פליז מול ברונזה מול נחושת:

שימוש כללי

פליז הוא גמיש מאוד, זול, מפגין חיכוך נמוך וקל ליציקה. לפיכך, הוא אידיאלי עבור יישומים כלליים. הוא נמצא בשימוש נרחב לייצור רכיבים דקורטיביים כמו ידיות דלתות וכלי נגינה, שאנשים באים איתם במגע באופן קבוע בשל תכונות החיכוך הנמוכות שלו.

ברונזה היא הבחירה הטובה ביותר לייצור חלקים ליישומים ימיים בגלל העמידות בפני קורוזיה במים מלוחים. מצד שני, נחושת משמשת לעתים קרובות לייצור צלוחיות מזון ומחממי מזון.

דרגת גמישות

למרות שלברונזה, פליז ונחושת דרגות עמידות מרשימות, רמת הגמישות שלהם שונה. נחושת טבעית מספקת את הגמישות, המוליכות והגמישות הגבוהים ביותר. נחושת מציעה את הגמישות הגבוהה ביותר עם מוליכות יוצאת דופן. מצד שני, פליז וברונזה מפגינים יכולת עיבוד מצוינת.

עֲלוּת

העלות של כל אחת מהמתכות הללו שונה מכיוון שמספר סגסוגות זמינות. עם זאת, פליז היא הבחירה המושלמת בכל פעם שאתה צריך מתכת זולה שתתאים לתקציב שלך. פליז זול הודות לכמות הגבוהה של תכולת אבץ. ברונזה מגיע בתור השני הכי סביר, בעוד שנחושת היא היקרה ביותר מבין השלושה.

Be-Cu: החנות האחת שלך לפרויקטים אמינים של אבות טיפוס ועיבוד מתכת


מדריך זה סיפק דיון מפורט היטב על ההבדלים בין פליז לעומת ברונזה מול נחושת. למרות שמתכות אלו חולקות דמיון, הן מציגות יתרונות מסוימים על פני האחרות במונחים של מוליכות חשמלית/תרמית, יכולת עיבוד, משיכות וחוזק. לכן, שקול את ההבדלים האלה כשאתה בוחר את המתאים לפרויקט שלך!

Be-Cu הוא ספק שירותי עיבוד שבבי CNC המושלם לפנות אליו בכל פעם שאתה צריך עזרה או מתלבט באיזו מתכת להשתמש, בין פליז מול ברונזה מול נחושת. כמומחה לעיבוד שבבי שלך, אנו מציעים סיוע מקצועי במהלך בחירת החומר לפרויקט שלך, ומעניקים לך את היתרון הדרוש לך על פני המתחרים שלך.

המהנדסים והמכינים המוסמכים והמנוסים שלנו הם בעלי המומחיות לטפל בחלקים המעובדים שלך תוך שימוש בתהליך הייצור הנכון, תוך הבטחה שהם עומדים בתקני האיכות הנדרשים. שירותי הייצור והאב-טיפוס שלנו כוללים עיבוד שבבי CNC, הזרקה, הדפסת תלת מימד וייצור מתכת. העלה את קובץ העיצוב שלך עוד היום לקבלת הצעות מחיר מיידיות ומשוב DfM. צור איתנו קשר, ובואו לדון בפרטי הפרויקט הבא שלך!


אם אין הנחיות מיוחדות, כל המאמרים באתר זה מקוריים. נא לציין את המקור להדפסה מחדש: parts-maker.com, תודה!

יצירת אב טיפוס

מה Be-Cu עושה?


BE-CU מחויבת לספק אבות טיפוס מהיר ואיכותי ושירות ייצור נפח, כולל: עיבוד שבבי , חיתוך לייזר , הדפסה תלת מימדית , יציקת מתכת (יציקת מתכת/יציקת השקעה/יציקת חול), כלים מהירים והזרקה, ייצור מתכת , פלסטיק ו שחול אלומיניום. Be-cu וספק שיתופי מספקים פתרונות ייצור באיכות גבוהה שיכולים לסיים את העיצוב שלך תוך שעות ספורות. זה נותן לך את ההזדמנות לבדוק את המוצר שלך בקפדנות ולבצע את כל השינויים הדרושים כדי לשכלל את העיצוב שלך לפני שהוא נכנס לייצור בקנה מידה מלא.


יצירת אב טיפוס
Logo
Enable registration in settings - general