איך לדבר על מרקם פני השטח כמו מקצוען

כמעצב מוצר אתה יודע שהבחירה שלך בטקסטורת פני השטח גורמת רבות לקביעה כיצד המוצר שלך נראה, מרגיש ומבצע.

עם זאת, אולי אינך מבין שיש אוצר מילים מיוחד המשמש את היצרנים כאשר הם מייצרים ומתארים טקסטורות פני השטח. אם תכיר את המונחים האלה ואת אופן יישוםם, זה יכול לעזור לך למנוע אי הבנות ובמקביל לחסוך לך זמן וכסף בתהליך פיתוח המוצר. ראשית בואו נסתכל מדוע מרקם פני השטח חשוב.

למה צריך לדאוג למרקם פני השטח?

למרקם של חלק פלסטיק או מתכת מוצק יש הרבה קשר לתכונות המכאניות שלו ולתפקודו. המרקם משפיע על חיכוך, קורוזיה, העברת חום, בלאי וגורמים רבים אחרים. לדוגמה, משטחים מחוספסים מאוד עוזרים לשפר את האחיזה בחלקים שצריך להחזיק ביד, אבל יהיו לגמרי לא מתאימים כמשטח נושא.

טקסטורות משמשות לעתים קרובות באופן יצירתי, כמו למשל כאשר הם משמשים להסתרת פגמי ייצור כמו קווי פרידה על מארזים יצוקים בהזרקת פלסטיק. אחרים משמשים באופן קוסמטי לחיקוי עץ, אבן או עור. לבסוף, מרקם פני השטח חשוב מאוד בעת הכנה לצביעה מאוחרת יותר או אילגון.

מהו מרקם פני השטח?

מרקם פני השטח, מנקודת מבט של ייצור, מתייחס לטופוגרפיה התלת מימדית של מוצק. מכיוון שטופוגרפית משטח שטוחה לחלוטין וחסרת תכונה אינה אפשרית, לכל המשטחים יש טקסטורה כלשהי.

חלק מהמרקמים הללו יכולים להופיע בעין בלתי מזוינת בצורה של דפוסים שחוזרים על עצמם, בעוד שאחרים יותר אקראיים או מפוזרים ולכן זה יכול להיות אתגר לתאר אותם בצורה מוסכמת.

כיצד מתואר מרקם פני השטח?

ישנם כמה מונחים מיוחדים המשמשים לתיאור טכנית של מרקם פני השטח. מהנדסים ומעצבי מוצר צריכים להכיר את המונחים הללו כדי לתקשר ביעילות עם יצרנים כאשר מוצרים חדשים מפותחים.

זהו הכיוון הכללי של תבנית פני השטח. זה נחשב לתבנית בקנה מידה גדול או גלובלי שנוצר על ידי התהליך שיצר את פני השטח, כגון כרסום, שחיקה, שיוף וכו'.

גַלִיוּת

כמו בהטלה, גליות נגרמת על ידי תנועת כלי המכונה על פני שטח גדול. במקרה זה, צורת הגל היא פונקציה של רטט מחזורי וחוזר על עצמו המועבר לחומר העבודה.

גלים מעידים על דפוסים קצרים ומחזוריים עקב רטט
לדוגמה, הסימנים האופייניים על צלחת זו אופייניים לכלי מכונת CNC שמתפצלים על פני השטח בזמן שהם מסתובבים.

חִספּוּס

מעט נושאים מניסיוננו גורמים ליותר אי הבנות פוטנציאליות עם שותפי הלקוחות שלנו מאשר זה של חספוס וכיצד לתאר זאת. החספוס הוא בסולם המדידה העדין ביותר והוא נגרם על ידי אינטראקציה של כלי החיתוך או חומר שוחק על פני השטח בצורה אקראית יותר וכאוטית יותר.

חתך לפרופיל חספוס

חספוס מוגדר בדרך כלל עם ערך הנקרא Ra. זה מחושב על ידי מדידת אורך דגימה נתון עם בדיקה עדינה או חרט הנקרא פרופילומטר. הקצה הרגיש של הפרופילומטר נגרר על פני השטח של התכונה, בכיוון מאונך לשכבת המרקם. הסטיילוס מסוגל להקליט וריאציות דקות מאוד. מכאן מחושבת סטיית הגובה הממוצעת מקו שטוח נומינלי. ככל שערך Ra נמוך יותר, כך אומרים שהמשטח שטוח או עדין יותר. אתה יכול ללמוד עוד על איך Ra עובד, כאן.

האם Ra כל מה שאתה צריך לדעת?

זכרו, רא מספר לנו רק על נקודות אקראיות ומקומיות מעל המישור הממוצע של פני השטח. ישנן דרכים רבות לייצור חלק אשר ישיג את אותו ערך אך ישאיר גימורי משטח די ברורים.

אם יש לך דפוס מוגדר שאתה צריך על החלקים שלך, עדיף לשלוח דוגמה לבדיקה ואנחנו יכולים לעזור לך להתאים אותה. אנו מקווים שמידע זה היה שימושי, ואם תרצה יש לנו עצות נוספות כיצד לבחור את גימור המשטח הנכון בפרויקט הבא שלך.


אם אין הנחיות מיוחדות, כל המאמרים באתר זה מקוריים. נא לציין את המקור להדפסה מחדש: parts-maker.com, תודה!

יצירת אב טיפוס

מה Be-Cu עושה?


BE-CU מחויבת לספק אבות טיפוס מהיר ואיכותי ושירות ייצור נפח, כולל: עיבוד שבבי , חיתוך לייזר , הדפסה תלת מימדית , יציקת מתכת (יציקת מתכת/יציקת השקעה/יציקת חול), כלים מהירים והזרקה, ייצור מתכת , פלסטיק ו שחול אלומיניום. Be-cu וספק שיתופי מספקים פתרונות ייצור באיכות גבוהה שיכולים לסיים את העיצוב שלך תוך שעות ספורות. זה נותן לך את ההזדמנות לבדוק את המוצר שלך בקפדנות ולבצע את כל השינויים הדרושים כדי לשכלל את העיצוב שלך לפני שהוא נכנס לייצור בקנה מידה מלא.


יצירת אב טיפוס
Logo
Enable registration in settings - general