כיצד פועל תהליך הדפסת המסך?

טכניקה גמישה ופופולרית להטבעת גרפיקה על מגוון חומרים היא הדפסת מסך, המכונה לרוב הדפסת משי. הדפסת מסך מספקת רמת עומק ועקשנות שמבדילה אותה מטכניקות הדפסה אחרות, בין אם מדובר בהפקת חולצות טי, פוסטרים מפורטים או פרסום חזק.

אמנם, הדפסת מסך נמצאת בשימוש נרחב – בדרך כלל בתחום הגרפיקה – הבנת הפיזיקה מאחוריה לא הייתה מספקת לחלוטין. עם זאת, הוא חווה צמיחה ביישומים הכוללים ייצור של תאים סולאריים רב-שכבתיים וכן שיטות ייצור כמו אלקטרוניקה באזורים גדולים ואלקטרוניקה אורגנית, שלשתיהן יש את היכולת להיות מודפסת על פני שטחים ענקיים על מצעים במחיר סביר.

אבל, מה ההליך הבסיסי שיש לבצע בהדפסת מסך? מהם הסוגים העיקריים שלו? כיצד מתבצעת הדפסת מסך? מהן השיטות שצריך לבצע? נגלה כאן כל שלב בפירוט מלא. אז בואו נצלול לעומקו.

תהליך הדפסת המסך


הדפסת מסך היא הטכניקה המשתמשת בדיו, מסך רשת ומגב כדי להעביר עיצוב שבלוני על משטח שטוח. בעוד שהמשטחים הנפוצים ביותר להדפסת מסך הם נייר ובד, ניתן גם להדפיס על חומרים אחרים כמו מתכת, פלסטיק, זכוכית ועץ.

הליך סטנסיל הנקרא הדפסת מסך משתמש גם בקטעי תמונה סגורים וגם בקטעי תמונה פתוחים להדפסה. מגב חזק משמש בהדפסת מסך כדי להעביר דיו דרך מסך.

כיצד פועל תהליך הדפסת המסך

הדפסת מסך יכולה להתבצע במגוון דרכים, עם זאת, כולן משתמשות באותה טכניקה בסיסית. תהליך ההדפסה בו נדון להלן משתמש באמולסיה מסוימת תגובתית לאור כדי לבנות שבלונה ייחודית; לעתים קרובות זוהי שיטת ההדפסה המסחרית הנפוצה ביותר מכיוון שהיא עשויה לשמש ליצירת שבלונות מסובכות.

להלן השלבים הכרוכים בהדפסת מסך.

העיצוב נוצר

החל מגיליון של אצטט שקוף, המדפסת מדפיסה את התמונה שהיא רוצה להציג על המוצר המוגמר. השבלונה תבוצע באמצעות זה.

לאחר מכן, בהתבסס על מורכבות הדפוס ומרקם הבד המודפס, המדפסת תבחר מסך רשת לשימוש.

הגדרת המסך

לאחר מכן המדפסת תבחר מסך רשת המבוסס על האינטראקציה של העיצוב ומרקם הבד המצופה. לאחר מכן מורחים על מסך הרשת שכבה של תחליב מגיב לאור, וכאשר מגדלים אותה באור חזק, האמולסיה תתמצק.

האמולסיה חשופה

לאחר מכן מניחים את המסך המצופה באמולסיה על גבי יריעת האצטאט עם העיצוב, והכל נתון לאור חזק מאוד. חלקי המסך המוקפים בתבנית נשארים בצורה נוזלית מכיוון שהאור מקשה את האמולסיה.

יש ליישם כל שכבת דיו באמצעות מסך נפרד אם עיצוב הקצה יכיל מספר שכבות של צבע. כדי לייצר פריטים מרובי צבעים, על המדפסת לנצל את היצירתיות שלו כדי לעצב כל שבלונה וליישר אותם במדויק כדי לספק עיצוב סופי חלק.

מחלצים את האמולסיה ומייצרים את השבלונה

חלקי המסך שאינם מכוסים בעיצוב יתקשו לאחר שנחשפו לאור למשך פרק זמן קבוע מראש. שארית האמולסיה נשטפת בזהירות. כתוצאה מכך, העיצוב מוטבע בבירור על המסך כדי שהדיו יעבור פנימה.

לאחר שהמסך יתייבש, המדפסת תבצע את כל השינויים הנדרשים או טאצ'-אפים כדי להבטיח שההטבעה תואמת היטב את הפריסה הראשונית. כעת ניתן ליישם את השבלונה.

הפריט מוכן להדפסה.

לאחר מכן, בית הדפוס מצויד במסך. המשטח המודפס הוא המשטח השטוח של לוח ההדפסה, הממוקם מתחת למסך.

רוב המדפסות המסחריות העכשוויות משתמשות במדפסת סיבובית אוטומטית מכיוון שהיא מאפשרת למספר מסכים לעבוד בו זמנית. ישנם מכבשים רבים ומגוונים, כולל סוגים ידניים ואוטומטיים. מדפסת מסוג זה יכולה לשמש גם להדפסות רב-צבעוניות כדי ליישם במהירות את שכבות הצבע השונות.

הפריט מודבק בדיו ונלחץ דרך המסך.

לוח ההדפסה מקבל את המסך תוך כדי הורדתו. באמצעות מגב, דיו מוחל על הקצה העליון של המסך ומשך כלפי מטה לכל אורך המסך. על ידי כך, הדיו נדחף דרך החללים הפתוחים של השבלונה ואל המוצר שמתחתיו, מטביע את העיצוב.

בעת הדפסת מאמרים מרובים, המסך מורם ופריט לבוש טרי מוצב על משטח ההדפסה. החזרה על ההליך נמשכת.

האמולסיה מנוקה מהרשת באמצעות נוזל ניקוי מיוחד, כך שניתן להשתמש בה שוב להכנת שבלונות טריות לאחר שכל הדברים הודפסו והשבלונה מילאה את תפקידה.

הפריט עובר ייבוש, בדיקה וליטוש.

לאחר מכן מייבשים את הפריט המוטבע, "מרפא" את הדיו ומעניק לו מרקם חלק ומהיר צבע. לפני שיינתן לבעליו החדש, המוצר המוגמר ייבדק וינוקה כראוי כדי לסלק שאריות.

מהם סוגי הדפסת המסך


ניתן לחלק את הסוגים הבאים של צבעי הדפסת מסך לפי אופן התייבשותם: דיו אידוי (על בסיס מים וממסים), מחמצן, קטליטי ודיו UV.

נדון בכל קטגוריה שלב אחר שלב.

הדפסת מסך UV:

הדפסת מסך UV משתמשת בטכניקה זו, תוך שימוש בדיו UV בעלי נוסחה מיוחדת הנרפאת באור אולטרה סגול. הדפסה על מגוון גדול יותר של חומרים, כגון פלסטיק, זכוכית ומתכת, אפשרית בטכניקה זו.

הדפסת מסך קטליטית

תהליך מריחת מרכיבים קטליטיים על מצע במהלך תהליך הדפסת המסך מכונה הדפסת מסך קטליטית. חומרים אלה יכולים להתחיל או להאיץ תגובות כימיות, לעתים קרובות לשימושים תעשייתיים או טכנולוגיים מיוחדים. אלקטרוניקה, ייצור אנרגיה, ניקיון סביבתי ותעשיות אחרות יכולים להפיק תועלת משיטה זו. אלו הם כמה שימושים ואיורים של הדפסת מסך קטליטית: ממירים קטליטיים, טיפול במים, תאי דלק אלקטרודות ותאים פוטו-וולטאיים.

הדפסת מסך מחמצנת:

על מנת לספק אפקט ויזואלי ייחודי, הדפסת מסך מחמצנת משתמשת בדיו מיוחדים או כימיקלים המקיימים אינטראקציה עם הבד או המצע. טכניקה זו משמשת לעתים קרובות בהדפסת טקסטיל ובדים כדי ליצור מראה וינטג' או מצוקה.

הדפסת מסך אידוי:

תעשיית הדפוס משתמשת בתהליך המיוחד המכונה הדפסת מסך אידוי בעיקר כדי לקשט בדים. טכניקה זו עושה שימוש בסוג ייחודי של דיו שיש בו ממיסים נדיפים. בדרך כלל זה הולך ככה:

ניסוח של דיו:

צבעי אידוי שפותחו במיוחד מכילים ממיסים שמתאדים במהירות כאשר הם נתונים לאוויר או לחום.

שיטת הדפסה:

המסך עם הפריסה או הדוגמה המיועדים נשמט על הבד, שנפרש על מצע ההדפסה. המסך מכוסה לאחר מכן בדיו האידוי.

תנועת מגב:

הדיו נכפה על הבד באמצעות מגב דרך החללים הפתוחים של המסך.

אידוי:

הממיסים מתחילים להתאדות כאשר שמים את הדיו. בגלל חוסר היציבות של הממסים, זה קורה במהירות.

שיטות המשמשות להדפסת מסך


למעשה, ישנן שלוש שיטות שונות לתהליך הדפסת מסך. נדון בכל תהליך שלב אחר שלב בקצרה כאן.

שיטת פלטה לפלטה:

לוח ההדפסה ומצע ההדפסה חלקים בשיטת שטוח-לשטוח (שטוח), המשתמשת בתנועות מגב כדי לפזר דיו מלוח ההדפסה דרך נקבוביות רשת על בסיס ההדפסה – בחירה טובה להדפסה על חומרים שטוחים כמו נייר , בד או יריעות מתכת.

הדפסת מסך על משטח מעוקל:

טכניקה זו כוללת עטיפה של המצע סביב גליל לפני כיסויו במסך.

מתאים להדפסה על גלילים כמו ספלים, שפופרות ובקבוקים.

שיטת סיבובית (טכניקת סיבוב לסיבוב)

הדיו מועבר מבפנים דרך לוחית ההדפסה הגלילית ואל המצע בשיטת סיבוב לעגול (הדפסה סיבובית), המשתמשת במסך הדפסה גלילי ובתנועה מסונכרנת של לוח ההדפסה, מצע ההדפסה וגליל הלחץ. לייצור בדים בכמויות גדולות תהליך זה יעיל

ציוד המשמש להדפסת מסך


מסך רשת משמש בטכניקת ההדפסה הגמישה והפופולרית המכונה הדפסת מסך להעברת דיו למצע כמו בד, נייר, מתכת או פלסטיק. אתה יכול לסווג ציוד לקטגוריות ידני (בהפעלה ידנית), חצי אוטומטית ואוטומטית.

סיווג נוסף של המכשיר עשוי להיעשות בהתאם לעיצוב שלו, לשימוש המיועד, למספר הצפוי של צבעים בכל מחזור, לגודל ולגורמים אחרים. להלן רשימה של הכלים הסטנדרטיים המשמשים לעתים קרובות בהדפסת מסך:

מסגרות מסך:

זה מחזיק את מסך הרשת בחוזקה במקום ובדרך כלל בנוי מעץ או אלומיניום. לשני החומרים הללו יש יתרונות וחסרונות. בנוי בדרך כלל מאלומיניום או עץ. בגלל אורך החיים והעמידות בפני עיוות, מסגרות אלומיניום מועדפות.

מסכי רשת:

חלק חיוני בתהליך הדפסת המסך הוא רשת המסך. אלה מורכבים בדרך כלל מניילון או פוליאסטר ויש להם צפיפות רשת משתנה. מספר החוטים לאינץ' מכונה ספירת הרשת. כמות הפירוט שניתן להשיג בהדפסה תלויה בספירת הרשת (חוטים לאינץ').

בעוד שספירת רשת נמוכה יותר מאפשרת משקעי דיו עבים יותר, ספירת רשת גבוהה יותר מספקת תמונות מפורטות יותר. ספירת רשת גבוהה יותר משמשת לפרטים עדינים יותר בעוד שספירת רשת נמוכה יותר משמשת לגרפיקה מודגשת ואטומה.

מַגָב

כלי שטוח עם להבי גומי הנקרא מגב משמש כדי לכפות דיו על פני מסך רשת ועל פני השטח המודפסים. מגבים זמינים במגוון צורות, ממדים ומדדי אורך.

אמולסיה וציפוי אמולסיה:

האמולסיה היא חומר המונח על מסך הרשת והוא רגיש לאור. כאשר הוא בא במגע עם מים ואור, הוא מתמצק ויוצר את השבלונה לתבנית. האמולסיה נמרחת באופן אחיד על המסך באמצעות ציפוי אמולסיה.

כיצד נבחרים החומרים להדפסת מסך?


לסוג העיצוב, הבד או המדיום עליו מודפסים, התוצאה הרצויה ואילוצים כלכליים יש תפקיד בבחירת החומרים להדפסת מסך. להלן כמה מרכיבים חיוניים להדפסת מסך: מסך רשת, מגב, ציפוי אמולסיה ומסגרות מסך.

טכניקות מתקדמות להדפסת מסך


שיטות הדפסת מסך מתקדמות משתמשות בהליכים מורכבים יותר ובכלים מותאמים אישית. ניתן ליישם שיטות אלו ליצירת עיצובים ייחודיים ומפורטים. אלו הן כמה אסטרטגיות מורכבות להדפסת מסך:

הדפסת חצי גוון:

על ידי שינוי הצפיפות של נקודות זעירות, הדפסת חצי גוון כוללת יצירת מעברי צבע והצללה. לשכפול תמונות או השגת שינויי צבע מסובכים, שיטה זו משמשת לעתים קרובות.

הדמיית תהליך הדפסה:

טכניקה זו משתמשת במספר קטן של צבעי דיו, לרוב 4 עד 6, כדי ליצור גרפיקה בצבע מלא. יצירת צבעים שונים כוללת הכנת סט מסכי חצי גוון לכל צבע וחפיפה ביניהם.

תהליך הדפסה בארבעה צבעים

תהליך זה, המכונה גם הדפסת CMYK, עושה שימוש בארבעה צבעי דיו בלבד – ציאן, מגנטה, צהוב ושחור – ליצירת תמונות בצבע מלא. הוא משמש לעתים קרובות בדפוס תעשייתי.

הדפסת פריקה:

באמצעות דיו פריקה, הצבע מחומרים בצבע כהה נפרק, ויוצר דפוס בהיר. בגדים כהים משמשים לעתים קרובות ליצירת הדפסים גמישים ונושמים.

הדפסת מים:

ידידותיים לסביבה ומעניקים תחושת ידיים עדינה הם דיו על בסיס מים. כאשר נדרש מראה וינטג' או מראה מזג אוויר, הם משמשים לעתים קרובות להדפסה על בדים בהירים.

הדפסה באמצעות ג'ל

ניתן להשתמש בדיו ג'ל כדי להעניק להדפסים מראה מוגבה או תלת מימדי מכיוון שיש להם עקביות עבה יותר. הם משמשים לעתים קרובות כדי ליצור אפקטים יוצאי דופן או לתת הגדרה לעיצובים.

יישום טכניקת הדפסת מסך


הדפסת מסך היא שיטת הדפסה גמישה שניתן להשתמש בה על מגוון פריטים וחומרים. להלן מספר שימושים טיפוסיים בהדפסת מסך:

טקסטיל והלבשה

חלק מהשימושים האהובים ביותר להדפסת מסך הם חולצות טריקו, קפוצ'ונים, כובעים ופריטי לבוש אחרים. הוא משמש לפרסום הלבשה, מיתוג, עיצובים מותאמים אישית ומדי צוות.

הדפסי אמנות ופוסטרים:

פוסטרים יוקרתיים, הדפסי אמנות ויצירות אמנות במהדורה מוגבלת מיוצרים לעתים קרובות באמצעות הדפסת מסך. זה מאפשר צבעים חיים ופרטים קטנים.

באנרים ושילוט

שילוט, באנרים ומדבקות עשויים להתבצע באמצעות הדפסת מסך חזקה ועמידה בפני פגעי מזג האוויר. הוא משמש לעתים קרובות עבור תצוגות חינוכיות ופרסום חוצות.

חבילות ותוויות:

תוויות מודפסות באמצעות הדפסת מסך על מגוון חומרי אריזה, כגון בקבוקים, צנצנות, שפופרות וקופסאות. הוא מציע מראה מסודר וענייני.

זכוכית וקרמיקה:

ניתן להתאים אישית קרמיקה, כלי זכוכית, כמו גם פריטי קידום מכירות אחרים באמצעות הדפסת מסך. זה עשוי להיות מועסק כדי ליצור מוצרי מותג או לייצר עיצובים ייחודיים.

מעגלים ואלקטרוניקה

בתחום האלקטרוניקה, דיו מוליך ומשחות הלחמה מוחלים על מעגלים באמצעות הדפסת מסך.

מוצרי ספורט:

הדפסת מסך היא טכניקה המשמשת לקישוט מוצרי ספורט לרבות קסדות, כדורים ולבוש אתלטי עם לוגו, מספרים ודוגמאות אחרות.

רכיבי רכב

תוויות, הנחיות ותבניות מתווספות באמצעות הדפסת מסך לרכיבי רכב וכלים.

יתרונות ומגבלות של הדפסת מסך


שיטת הדפסה פופולרית עם מערך יתרונות וחסרונות משלה היא הדפסת מסך. להלן כמה רעיונות חיוניים שיש לקחת בחשבון:

יתרונות:

הדפסת מסך היא רב-תכליתית מכיוון שהיא עשויה לשמש במגוון רחב של חומרים, כולל נייר, זכוכית, קרמיקה, פלסטיק, מתכות וטקסטיל (כגון בגדים ובדים).

 • הדפסי מסך הם לרוב עמידים ויציבים, מה שהופך אותם למושלמים עבור חפצים שידרשו שימוש רב או בלאי.
 • צבעים בהירים: הוא מסוגל לייצר צבעים בהירים ואטומים, שהם חיוניים עבור גרפיקה שצריכה להיות יוצאת מן הכלל.
 • חסכוני עבור הזמנות מסיביות: הדפסת מסך הופכת למשתלמת למדי עבור ריצות ייצור גדולות לאחר הגדרת המסכים. בשל כך, הדפסה בתפזורת מעדיפה להשתמש בה.
 • צבעי דיו ואפקטים מיוחדים: דיו מיוחד כמו מתכתי, זוהר בחושך ועוד זמינים לשימוש עם הדפסת מסך. סילוף והטבעה הן שתי טכניקות נוספות שזה מאפשר.
 • התאמה אישית והתאמה אישית: מכיוון שזה פשוט ליצור עיצובים מותאמים אישית, זה פופולרי לייצור מוצרים מותאמים אישית כמו בגדים ממותגים או מוצרי קידום מכירות.
 • עובי שכבת דיו: בעת שימוש בהדפסת מסך, ניתן לייצר שכבות דיו עבות למדי, מה שיכול להיות חיוני להפקת אפקטים חושיים או חזותיים ספציפיים.

מגבלות:

הגדרה מסובכת: בהשוואה לדפוס דיגיטלי, הדפסת מסך מחייבת ידית הגדרה מורכבת יותר, הכוללת יצירת מסכים יחד עם הגדרת הרישום.

 • איכות מוגבלת: זה יכול להיות קשה לקבל פרטים יוצאי דופן עם הדפסת מסך, במיוחד על עיצובים זעירים או מפורטים במיוחד.
 • הוצאות התחלתיות גבוהות עבור תהליכים קצרים: מאחר והקמת מסכים עשויה להיות יקרה, העלות ליחידה עבור הדפסות קצרות עשויה להיות גבוהה.
 • טכניקה לא טובה לתמונות צילום: למרות שניתן להשתמש בטכניקות הדפסת חצי טון, הדפסת מסך היא לא הטכניקה הטובה ביותר לשכפול תמונות צילומיות או מפורטות במיוחד.

מגמות וחידושים עתידיים


להלן כמה חידושים בסיסיים בהדפסת מסך. בואו נדון בכל אחד בפירוט כאן.

 • התפתחויות בהדפסה דיגיטלית: טכנולוגיית ההדפסה הדיגיטלית תמשיך להתקדם, תקבל רזולוציה גבוהה יותר, מהירויות מהירות יותר ואפשרויות צבע רבות יותר. זה מאפשר ליצור עיצובים מורכבים ומדויקים.
 • שיטות עבודה להדפסה בת קיימא: יש שוק הולך וגדל של טכניקות הדפסה ידידותיות לסביבה ובת קיימא, מה שגרם ליצירת דיו על בסיס מים, דיו ממס אקולוגי ואפשרויות הדפסה ירוקות אחרות.

ייצור תוסף והדפסת תלת מימד

התפתחות טכנולוגיית ההדפסה התלת מימדית אפשרה לייצר פריטים מורכבים וייחודיים ממגוון חומרים, לרבות פלסטיק, מתכות, קרמיקה ואפילו מוצרי מזון.

 • שילוב של מציאות רבודה (AR): על מנת לפתח חומרים מודפסים אינטראקטיביים ודינמיים, משולבים טכנולוגיות מציאות מעורבת והדפסה. זה עשוי לשנות שיווק, אריזה וחומרי הדרכה.
 • אריזה יצירתית: טכנולוגיות הדפסה מנופות לפיתוח חלופות חבילות חכמות ומרתקות, שיכולות לשלב תגי NFC, קודי QR וחידושים אחרים המציעים יותר חוויות או מידע.

אלקטרוניקה להדפסה

הקמת טכניקות הדפסה וקישורים שימושיים לייצור חיישנים, מעגלים ורכיבים. דברים לבישים, מסכים גמישים ומכשירי IoT כולם יכולים ליהנות מכך.

 • הדפסה עם ננוטכנולוגיה: ננו-חומרים הופעלו כדי לשפר את המוליכות, הקשיחות ועמידות ה-UV של מוצרים מודפסים.
 • הדפסה עם בינה מלאכותית (AI): תהליך ההדפסה עובר שיפור ואופטימיזציה, החל מתפיסת עיצוב ועד ייצור, עם שימוש בכלי עיצוב מונעי בינה מלאכותית ותהליכים אוטומטיים.

מצעים ודיו מתכלים: השתדלו ליצור דיו ומצעים מתכלים או למחזור כדי להפחית את ההשפעות השליליות שלהם על הסביבה

סיכום


טכניקת הדפסה מותאמת ומבוססת, הדפסת מסך מאפשרת יצירת גרפיקה איכותית, בהירה ועמידה לאורך זמן על מגוון משטחים. הוא משמש בתחומים הכוללים אמנות, בגדים, שילוט וחומרי שיווק. הידיעה כיצד פועלת דפוס מסך נותן לך הצצה אל התחום המורכב ומלא הדמיון של ההדפסה, שבו אמנות ומדע מתכנסים ליצירת אפקטים חזותיים עוצרי נשימה.

יתרה מכך, טכנולוגיה מתקדמת כגון הדפסת תלת מימד וננו-חומר רק ממסגרת מחדש את מגזר הדפסת המסך. הדפסת מסך, לעומת זאת, היא טכנולוגיה בסיסית בתחום האלקטרוניקה המודפסת. יש לך מחשבות אחרות לגבי הבלוג הזה? פשוט הודע לנו על ידי תגובה למטה.


אם אין הנחיות מיוחדות, כל המאמרים באתר זה מקוריים. נא לציין את המקור להדפסה מחדש: parts-maker.com, תודה!

יצירת אב טיפוס

מה Be-Cu עושה?


BE-CU מחויבת לספק אבות טיפוס מהיר ואיכותי ושירות ייצור נפח, כולל: עיבוד שבבי , חיתוך לייזר , הדפסה תלת מימדית , יציקת מתכת (יציקת מתכת/יציקת השקעה/יציקת חול), כלים מהירים והזרקה, ייצור מתכת , פלסטיק ו שחול אלומיניום. Be-cu וספק שיתופי מספקים פתרונות ייצור באיכות גבוהה שיכולים לסיים את העיצוב שלך תוך שעות ספורות. זה נותן לך את ההזדמנות לבדוק את המוצר שלך בקפדנות ולבצע את כל השינויים הדרושים כדי לשכלל את העיצוב שלך לפני שהוא נכנס לייצור בקנה מידה מלא.


יצירת אב טיפוס
Logo
Enable registration in settings - general